Katarzyna Iga Gawęcka

Katarzyna Iga Gawęcka (także jako Kwiatkowska)  – scenarzystka, pisarka, dokumentalistka; autorka scenariuszy pełnometrażowych filmów dokumentalnych realizowanych dla I programu TVP S.A., TVP Polonia (m.in. Zapomniany przyjaciel – rzecz o Herbercie Hooverze), realizator filmów i reportaży dokumentalnych; współautorka biograficznej książki o amerykańskich losach Leopolda Tyrmanda, „Tyrmand i Ameryka” oraz autorka biografii Haliny Mickiewiczówny.


Ponadto, zafascynowana literaturą dziecięcą, wydała m.in. książkę „Królestwo Łagodności” (2004) i stworzyła cykl animowanych bajek zatytułowany Przytulaki (2006–2007). W 2021 ukazały się Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem. Jest też współautorką elementarza kaszubskiego Kaszëbsczé abecadło (2000) i słownika polsko-kaszubskiego Twój pierszi słoworz (2003).


Od 2013 roku zaczęła publikować swoje książki w postaci ebooków. Na dedykowanej baśniom stronie bajkowiesci.pl. ukazują się stale nowe teksty. Większość z nich wydawana jest także w języku angielskim. Książki rekomendowane są dla dzieci od czwartego roku życia. Ebooki polecamy uwadze rodziców, którzy lubią czytać swoim dzieciom lub sami lubią sięgać po baśnie.

W latach 2014-2016 współpracowała z Wirtualną Polską, w ramach portalu Dzieci.pl cyklicznie ukazywały się tam  bajki o przygodach Rysia Reportera.


W 2109 roku uruchomiła projekt zatytułowany Notatnik ezoteryczny.


Tyrmand i Ameryka (2011)


Książka przedstawia mało znany, amerykański okres w życiu Leopolda Tyrmanda. Od oszałamiającego sukcesu w Nowym Jorku, poprzez trudny okres walki o czytelnika, aż po redagowanie własnego magazynu „Chronicles of Culture”. Amerykańska biografia Tyrmanda dokumentuje zarówno publiczną działalności pisarza, jak i jego bogate życie prywatne. Książkę wzbogacają dodatkowo liczne relacje przyjaciół i znajomych, bogaty wybór ilustracji oraz fragmenty nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi tekstów Tyrmanda, z których wyłania się klarowny obraz jego poglądów na Amerykę końca lat sześćdziesiątych. Spostrzeżenia pisarza zaskakują aktualnością i trafnością w odniesieniu do polskiej sytuacji polityczno-społecznej i kulturowej końca XX i początku XXI wieku.


Halina Mickiewiczówna – ciepło głosu i serca (2009)


To pierwsza książka biograficzna poświęcona śpiewaczce operowej Halinie Mickiewiczównie, uczennicy Ady Sari. Jest to nie tylko portret artystki, pełen dokumentów i zdjęć z jej życia zawodowego, ale także portret kobiety próbującej godzić życie rodzinne z artystycznym, rozdającej uśmiechy, lecz skrywającej tęsknoty i zawody miłosne. Integralną częścią publikacji jest płyta CD, zawierająca utwory w wykonaniu Mickiewiczówny, między innymi Władysława Szpilmana, czy rozmowę Wandy Obniskiej z Adą Sari.